Túrák, kirándulások Torockó központtal - HATÁRTALANUL Erdélyben

2019. május 23-25.

2019. május 23-25. között ismét útra kelt a „gagarinosok” 82 fős csapata, 74 diák és 8 pedagógus. Az útirány Erdély, mint jónéhány éve már.
Az első napon Nagykárolyba érkeztünk elsőként. A Károlyi-kastély megtekintése volt a program. Ezt követően sétát tettünk a városban, majd a híres Aranyszarvas Fogadóhoz értünk, és nagy meglepetésünkre ezúttal be is mentünk a ma Városházaként szolgáló épület nagytermébe, ami régen bálterem volt. És arról nevezetes, hogy itt ismerkedett meg Petőfi Sándor és Szendrey Júlia 1846. szeptember 8-án. Erről egy szép freskó emlékezik meg, és most saját szemünkkel is láthattuk. Ellátogattunk még egy protestáns templomba, és betekinthettünk a helyi piarista iskolába, melynek padjait Ady Endre is koptatta. Utunkat Érmindszentre folytattuk, és megérkezve Ady Endre szülőfalujába, visszarepültünk egy kicsit időben és meglátogattuk híres költőnket egykori otthonában. Sok-sok tárgy, kép emlékezik a híres kötőóriásra. Az eső és helyhiány miatt Zilahon csak átutaztunk, idegenvezetőink közben a buszon tájékoztatták a gyerekeket a várossal kapcsolatos tudnivalókról, többek között a Wesselényi-szoborról és Ady egykori iskolájáról, a Wesselényi kollégiumról. Majd hosszabb utazás után megérkeztünk szálláshelyünkre, Torockóra. Nem mindennapi érzés és látvány, valahányszor visszatérünk, a Székelykő lábainál tartózkodni. Vendéglátóink érkezése után először elfogyasztottuk finom vacsoránkat, majd a már itthon elosztott szállásainkat foglaltuk el. Mindenki megtalálta helyét, ugyanakkor sokaknak volt furcsa érzés, amihez kevésbé vagyunk szokva, hogy térerő hiányában nehézkes volt az otthoniaknak telefonálni. Második nap a reggeli elköltését követően helyi programok következtek. Meglátogattuk a helyi Sebes Pál Általános Iskolát, az igazgatónő sok érdekességet mesélt a gyerekeknek az iskoláról, és a mi nagy iskolánkhoz képest megtapasztalhatták egy kis iskola légkörét is. A Néprajzi Múzeum sok érdekes ismeretet nyújtott tanulóink számára, majd buszra ülve elutaztunk Tordára. Az út talán legemlékezetesebb, legélményszerűbb programja következett, végig túráztunk a Tordai-hasadékon, amit már az országútról távolból megcsodálhattunk. Miután éjjel szakadt az eső, elég nehéz terepnek bizonyult, de idegenvezetőnk gyakorlott túravezető, így segítségével biztonságban, szerencsésen átértünk. Gyönyörű természeti látványt is jelentett egyben ez a túra. Mindenki alaposan elfáradt, az út végén elfogyasztottuk úticsomagunk ebédre szánt részét, majd indultunk a sóbányához. Egyik ámulatból estünk a másikba. Mindenkit lenyűgözött a természeti monstrum, sok-sok látvány, élmény várta a gyerekeket. Ezután ismét a buszra ültünk és elutaztunk Kolozsvárra. A Szent Mihály templomot épp felújítják, de egy evangélikus templomot sikerült meglátogatni, mely előtt a híres Sárkányölő Szent György-szobor egyik másolata látható Prága után. Majd elsétáltunk a Mátyás-szoborhoz, és Mátyás királyunk szülőházához. Sétánkat a Házsongárdi temetőben zártuk. Igencsak elfáradt gyerek és felnőtt, így újra Torockó felé vettük utunkat, hogy „haza” érve ismét a finom vacsorára kerülhessen sor. Volt még kis idő, így a gyerekek még lehetőséget kaptak, hogy a helyi kis boltokban ajándékokat vásárolhassanak. Majd alaposan kifáradva mindenki nyugovóra tért.
Utolsó nap reggelén a bundás kenyér elfogyasztása, a csomagok buszba történő bepakolása, valamint a rendelt kürtös kalácsok átvétele után indultunk még hátralévő programjaink teljesítésére. Először Nagyenyedre mentünk, ahol a híres kollégiumba látogattunk el. Az udvaron híres nagyjainkról kaptunk információkat, majd a kifüggesztett táblán elolvashatták a gyerekek, kik azok a híres emberek, akik a kollégium falai között tanultak. Tiszteletünket tettük az emlékműnél, majd ismét útra keltünk. Gyulafehérváron nagy sétát tettünk a várkerületben, sajnos egyházi esemény miatt most a székesegyházba nem tudtunk bemenni. Sok történelmi ismeretet elevenítettünk fel a gyerekekkel, jó, hogy van rá lehetőség, hogy amiket iskolai kertekben tanulunk, személyesen is láthatjuk. Vajdahunyad volt a következő állomás. Örömmel vették birtokukba a gyerekek a várat, néhány hasznos ismeret után szabadon fedezhették fel a vár zegzugait. Igen hosszú út várt ránk, hogy este elérjünk Aradra. Ott még tiszteletünket tettük az aradi 13 emlékére emelt Szabadság-szobornál, elénekeltük közösen a Himnuszt, s miután itthoni idő szerint is este 8 óra volt már, elindultunk Magyarország felé. Szerencsére a határon zökkenőmentesen és gyorsan átjutottunk, majd út közben többször mosdószünetet tartottunk, hogy lábainkat is átmozgathassuk. Így érkeztünk meg szerencsésen, sok-sok élménnyel gazdagabban éjjel 2 órára városunkba, a gyerekek szüleinek legnagyobb örömére.
Ismét élményekben gazdag utazáson vehettünk részt diákjainkkal, reméljük, ezek az emlékek örökké megmaradnak emlékezetükben és szívükben.

Salgótarján, 2019. 06. 02.

Majláth Gizella
programfelelős